Növényi tejhelyettesítő. A kókusztej (kókuszreszelékből készítve) nagyon finom natúrban is, édesítve is, és akár kakaónak is. Kisfiam kakaónak nagyon szereti, valóban, bounty csoki íze van.
Használhatjuk italként, de akár gabonák főzéséhez, gyümölcslevesek készítéséhez is.
Hűtőben pár napig eláll.
Hozzávalók:
1 csomag kókuszreszelék, 3-szoros mennyiségű víz
Arra ügyeljünk, hogy lehetőleg ne kénnel fehérített kókuszreszeléket vásároljunk. Ezt a csomagoláson az összetevők listájánál megtalálod. Még alkalmasabb a bio kókuszreszelék.
A kókusztej elkészítésének több változata ismert, van, aki nem főzi, hogy az enzimek és egyéb vitaminok ne sérüljenek, és csak áztatja.
Én úgy vettem észre, hogy a kizárólag áztatott kókuszreszelékből a zsír nem csapódik ki rendesen, így az elkészült kókusztej túl „sovány” lesz. Ha csak az áztatás mellett döntesz, akkor is lobogó forró vízzel öntsd nyakon.
Ha kis hőkezelésnek kitesszük, akkor a zsír könnyebben kioldódik.
Ahogy én készítem:
A kókuszreszeléket összekeverem a forró vízzel, majd egy lábasban forralok rajta egy kicsit. Utána hagyom, míg teljesen kihűl, és turmixgépben jó sokáig turmixolom (több percig magas fokozaton).
Kókuszreszelék és kókuszreszelék között is különbség van.
Van olyan, amiből még vígan futja kókuszzsírra is, mert zsírtartalma olyan magas, hogy turmixolás után szinte le lehet kaparni a megmaradt kókuszzsírt a turmix belsejéről. És van, amelyiknél éppen, hogy csak. Próbálkozz, vegyél többfajtát, kísérletezd ki, hogy számodra melyik márka a megfelelő.
tényleg ilyen fehér színe lesz? holnap szeretném kipróbálni énis, csak, hogy tudjam mire számítsak 🙂
Tényleg! Nem tettem hozzá semmiféle fehérítőt! 🙂 Próbáld bátran! 🙂
Szia!
Ma csináltam életem első kókusztejét,hozzá kell tennem,hogy nem utoljára.Nagyon finom lett.Meglepően sok kókuszzsírom is lett.1 üveg kávés pohár tele lett vele.
Örülök neki, hogy sikerült, és ízlik, Mária! 🙂
Én is csináltam kókusztejet, nagyon-nagyon ízlik. Egy gondom van, hogy valamiért kapar tőle a torkom, ami 2-3 óráig is tart.Ez mindenkinek így van? Talán nem szűrtem elég körültekintően, vagy esetleg allergiás lennék rá?
Hmmm isteni lett a kókusztej is a máktej mellett:-))Hálás köszönet a receptért,és nagyon szépen köszönöm az előző válaszaidat is.Próbálkozni fogok más rizzsel a rizstej számára a következő alkotás pedig a zabtej lesz.Remélem sikerülni fog az is.
Sziasztok!
Megcsináltam én is, isteni lett, viszont reggelre a hűtőben „kicsapódott”. A tetején vastagon megállt egy kemény fehér massza (gondolom az nem mind kókuszzsír, mert nincs zsíros tapintása), a lé ami alatta maradt, meg nagyon vízízű. Ha felkeverem, akkor is elég darabos marad. Ez ellen lehet valamit csinálni? A választ előre is köszönöm.
Szerintem langyítsd meg kicsit, és keverd meg jól. Ha így sem jön helyre, akkor nincs több ötletem.
Én kókuszzsírra tippelnék azért 🙂
Ha nincs zsíros tapintása, én kókuszkrémre tippelek.
Sziasztok!
Köszi a válaszokat. Úgy néz ki mégiscsak kókuszzsír…csak nem gondoltam volna, hogy ez ilyen sok 🙂 meg nem volt annyira durván zsíros tapintása…úgyhogy lehet, hogy összeállt a „sűreje”. Annyi kérdésem lenne még, hogy a kén mennyiben befolyásolja? Mert sikeresen megvettünk fél kiló kókuszreszeléket, amiben van kén-dioxid, de ezt csak utólag vettem észre. Az ízén nem érződik más, talán a színe egy kicsit szürkésebb. De bajom nem lesz tőle, ugye? Előre is köszi 🙂
Szia!
Ha tejszínt készítek belőle, bele lehet tenni a régi fajta szifonba patronnal hab lehet belőle?
Még egy dologban szeretném a segítségedet kérni. Nem világos,h. miért is kell több órán át áztatni a magokat?Miért is jobb áztatva?Emészthetőbb?Pl. a mákot darálás előtt v. után áztatjuk és meddig?Minnél tovább ázik annál jobb a gyomrunknak?
Ez süti készítésnél is alkalmazható v. csak a tejeknél?
Előre is köszi, még kezdő vagyok:)
Szia Györgyi!
A magokat azért jó áztatni, mert így könnyebben emészthetővé válik, a magban lévő enzimgátló anyagok (amik az emésztésüket nehezítik) inaktívvá válnak. Ezeket az enzimgátló anyagokat minden mag tartalmazza, nehogy kicsírázzon megfelelő körülmények hiányában. Ezért nem csíráznak szárazon a magok, kell a nedvesség hozzá.
Az áztatással ezt a folyamatot hozzuk létre a magban.
Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a magféle, annál tovább kell áztatni. Mákot darálás előtt szoktam áztatni és megszárítani, úgy darálni.
Mákot és kisebb magvakat elég néhány órán keresztül (4-8 óra), nagyobb magokat (dió, mandula) 24-48 óráig is lehet áztatni.
Az áztatás mindig alkalmazható és ajánlott is ezen ok miatt.
Sütésnél is elbomlanak ezek az enzimgátló anyagok, viszont akkor az étel már nem lesz élő/nyers.
Nem tudom, hogy a zabtejszínből lesz-e hab, szerintem nem.
Köszönöm szépen, mindent értek:))
Szép napot
Sokadik kókusztej készítés után, most úgy csináltam, hogy áztatás előtt ledaráltam a kókuszreszeléket. Már abból kijött egy jó adag kókuszzsír. Ezt a masszát áztattam be/le (hűtést követően rengeteg kókuszzsír lett még rajta), majd másnap összeturmixoltam. Imádom a kókusztejet. 🙂
Szia!
Én is megcsináltam, de a turmixolásnál elakadtam, mert nem ment szét a kókuszreszelék. Mennyi ideig kell turmixolni és milyennek kell lennie a reszeléknek? Szóval mikor van kész. 🙂
Szia Panni!
A kókuszreszelék nem is fog szétmenni. 🙂
Turmixolás után egy szűrőzsákban, vagy sűrű szövésű anyagon át kell szűrni.
A megmaradt kókuszreszelék még felhasználható süteményekhez. Ha nem használod fel azonnal, akkor szárítsd ki, mert különben megromlik, megsárgul.
Sok sikert:
Nóri
Szia Nóri!
Én kókuszdióból csinálom a kókusztejet az az igazi.
Ha tudsz segiteni abban, hogy melyik növényi tejszinből lehet habot készíteni, pl. pavlova tortára, kérem írd meg
Előre is köszi.
István
Azt szeretném kérdezni, hogy a kókuszzsír ami kicsapódik a tetejére, azt ugyanúgy lehet főzésre-sütésre használni mint a bolti kókuszzsír társát?
Vagyis hogy, egy és ugyan az lenne?