Bizony rengeteg ember vásárol patikákban, gyógynövény boltokban, herbáriákban lúgosító kapszulákat, zöld porokat, tablettákat, amik nem kis összegbe kerülnek. Ráadásul többségük a feldolgozás során egyéb adalékanyagokat kap.
Miért is ne állíthatnánk elő saját zöld porunkat házilag, ráadásul ingyen. Ugyan kell hozzá egy kis munka, de csak egy icipici.
Most nyáron nagyon sok friss zöld növény, gyomnövény terem, ezért most a frisset részesítsük előnyben: sóskát, spenótot, parlagfüvet, gyermekláncfű levelet, sárgarépa levelet, csalánt, kövér porcsint … stb. Ezek a zöldek kiváló klorofill források, remek lúgosítók.
Télen megcsappan klorofill forrás készletünk, ekkor többnyire csak vegyszeres zöldeket lehet kapni, bár a búzafű leve ilyenkor is kiváló lúgosító klorofill forrás lehet.
Az alábbi növényeket gyűjtöttem a kertben: sárgarépa levél, petrezselyem levél, parlagfű, sóska, csalán, lucerna, majd egy aszaló tálcájára tettem, és megszárítottam. Természetesen ha napos idő van, akkor napon is szárítható, sőt, ez a jobb megoldás.
Zöld levelű, lúgosító klorofill források:
Rövid aszalás után teljesen zörgősre száradtak:
A megszáradt leveleket kávédarálóba tettem, és jó alaposan porrá őröltem.
Ilyen lett a végeredmény, amit tehetsz gyümölcsturmixba, így zöld turmixot kapsz, vagy akár vízbe is.
Tökéletes, nagyon örülök neki. :)))
Az ügyön felbuzdulva megyek még és szedek zöld leveleket. 🙂
Nagyszeru otlet. En tennek bele egy kis algat is (chlorella peldaul) es akkor mar szinte teljesen olyan mint amit megvasarolunk.
Remek ötlet!
Úgy is lehet, hogy ELŐRE LEDARÁLNI aprítóval, és utána szárítani? Úgy nem gyorsabb a szárítása?
Szerintem nem. A „trutyit” hogy szárítod ki? Kifolyik a leve is!
Nóra! Szárítás előtt megmosod? Vagy az otthon termett az tiszta?
Ezt így egészben jó megszárítani, és utána darálni. Nem mostam meg, itthon termett, de meg is lehet mosni, ki mennyire kívánja meg.
Szia!
Mennyi port raksz kb. 2 dl vízhez vagy gyümiléhez?
Szia!
Kb. 1 teáskanálnyit.
Sziasztok!
Köszönöm szépen a nagyon jó ötletet(főleg, hogy ingyen van), ki fogom próbálni, az biztos!
Kedves Nóra!
Hálás köszönet a házilag elkészíthető zöld lugosító porért és a sok finom
receptért.
Kedves Nóra!
Nagyon köszönöm a jó ötletet, és mindent amit kapunk Tőled. Holnap serénykedni fogok a szárításban.Nem tudod elképzelni hány embernek szereztél örömet azzal, hogy közreadtad, megosztottad egészségvédő tudásod Velünk. Igazi természetgyógyász vagy, aki másokon is segít.
Köszönettel: Repka Györgyné, Judit Szarvasról.
Kedves Nóra !
Nem vagyok sem nyers evő, sem vega,de ennek ellenére elég sok receptedet kipróbáltam már, és bizony nagyon ízletesek és finomak.
Nagyon szeretem a turmixokat is.Nekem a zöld turmixokkal kapcsolatosan lenne két kérdésem.Az egyik, hogy lehet-e minden nap ezt inni, vagy pedig váltogatni kell más turmixokkal?A másik pedig ,hogy el lehet-e készíteni este a másnap reggelre valót, vagy csak frissen elkészítve jó?
Köszönettel:Rédai Gáborné,Erzsi
Kedves Erzsi!
Zöld turmixokat lehet minden nap inni, akár többször is, viszont a bennük lévő zöld leveleket, gyümölcsöket érdemes váltogatni, tehát nem mindig spenótosat vagy csalánosat inni.
El lehet őket készíteni előző este is, hűtőben elállnak, egy pici citromlevet (valódi) hozzáadva megakadályozhatjuk a gyors oxidációt, de ha van lehetőség rá, akkor inkább a frissen való elkészítést javasolnám, főleg akkor, ha több gyümölcsből készül, mivel a gyümölcsök (főként a magasabb cukotartalmúak) a cukortartalmuk miatt hamarabb erjedésnek indulnak.
További boldog „zöld turmixozást” kívánok! 🙂
Szeretettel:
Nóra
Kedves Nóra,
érdeklődni szeretnék,h a felsoroltakon kívül milyen növényeket lehet még a porhoz megszárítani…pl. lehet e tyúkhúrt és citromfüvet tenni bele?..mert nálunk megterem,és most tudnék szárítani… előre is köszönöm a választ 🙂
Kedves Meagrika!
A smoothies könyvben részletesen fel vannak sorolva a fogyasztható zöld levelek:
http://www.fittnok.hu/vamosi-nora-trencsenyi-tibor-szeretem-a-smoothie-t
Természetesen a citromfű és a tyúkhúr és szárítható és fogyasztható.
Ez jo nagyon 🙂 Csinaltal azota? mennyi ideig all el?
Még van egy kevés a tavalyiból, semmi baja, tehát egy évig, a következő „zöld szezonig” biztosan kibírja. Sötét, hűvös, száraz helyen tárolom.
Szia!
Az lenne a kérdésem,hogy hogy tudnék szaritani? Sajnos nincs aszalogepem,es mostmár meleg sincs:(((( azt olvastam ha sütőben szaritom az értékes vitaminoknak nem túl jo:(
Es meg egy kérdés: lugositas alatt szedhetoek a megszokott vitaminjaim es gyogyszereim?
Ha találsz egy melegebb, naposabb napot, akkor az autó szélvédője mögé is berakhatod, ott még melegebb van. Egyébként a vékony levélkék maguktól is megszáradnak levegőn, csak nagyon szellősen kell tenni őket, ne érjenek egymásra.
Rendben koszi:) Azért sütőben 30 fokon ha ki szaritom szerinted az meg jo?