Finom tejhelyettesítő ital a diótej. Frissen a legjobb fogyasztani, akkor a legfinomabb. Házilag gyorsan elkészíthető.
Nem kell hozzá más, csak egy nagy teljesítményű turmixgép (lehetőleg min. 500 watt), víz és egy kis stevia csepp.
Kakaónak, pudingnak, egyéb receptekbe is használható.
Hozzávalók:
1 marék előzőleg egy éjszakára beáztatott dió, kb. 2 pohár víz (ízlés szerint), stevia cseppek (ízlés szerint)
Elkészítés:
A hozzávalókat erős turmixgépben jó sokáig alaposan összeturmixoljuk, hogy jó krémes legyen, édesítjük steviával (esetleg, ha kakaónak fogyasztjuk, kakaót teszünk bele), majd elfogyasztjuk.
További növényi tejhelyettesítőket találsz még honlapunkon:
Kipróbáltam a receptet, finom is lett. Annyi volt vele a problémám, hogy túl markánsan dió íze lett (több víz pedig a vízíz felé tolta volna el a dolgot), amit pedig nem annyira szeretek a tejeskávénak. Összehasonlításképp megkóstoltam a bolti zab- és rizstejet is, de ezekben a napraforgóolajon kívül semmi mást nem érzek, egyáltalán nem ízlenek. Ezért a semlegesebb, napraforgóolajmentes íz érdekében kombináltam a korábbi zabtej recepttel ezt a diótej receptet: a dió egy részét egyszerűen pirított a zabpehellyel helyettesítettem. Azt hiszem, megtaláltam a számomra optimális tejhelyettesítőt 🙂
Kedves Nóra!
Köszönettel telített ízlelőbimbók hálás üzenetét közvetítem a magtejreceptekért.
Szinte mindegyiket elkészítettem már!
Egy apró ötlet: a diótej még ízletesebbé tehető pirított dió készítésével.
Számunkra így lett te(l)jes:-)
Áldás legyen minden tevékenységeden!
Kedves Nóra!
A megszűrt magokat (bármelyiket) fel lehet használni vmire vagy kukába végzi? Én dióból készítettem „tejet”, de sajnáltam kidobni a leszűrt pépet, mert hát nem olyan olcsó a dió… most tányéron szárítom. Íze nincsen…
Üdv
Fel lehet használni pl. nyers magtészták alapanyagaként nyers süteményekhez, vagy pedig megszárítva és kávédarálón ledarálva maglisztként, amiből lehet pl. süteményeket is sütni.
Az aromájának a java a diótejbe került, ezért a maradéknak valóban nincs intenzív íze, de így „lisztszerű” anyagként felhasználva szerintem jó megoldás, mert ezeket a dolgokat az ember úgyis ízesíti valami plusz dologgal.
szia, miért szűröd le ezeket a tejeket? kipróbáltam most a diótejet és az íze nem túl jó, a szűrés segít ezeken a növényi tejeken?
Nem, a szűrés nem segít az ízén. Én azért szűröm le, mert elég sok szárazanyag van benne, azt megszárítva, megőrölve másra fel tudom használni. Nálam tej az legyen folyékony. 🙂 Persze, ki, hogy szereti. 🙂
Szia, olvastam a tobbi magtej-receptedet es azokban ugy szerepelt, hogy egy napig elotte aztattad a magokat. Hogyhogy a dio eseteben erre nincs szukseg? A diot a borevel egyutt kell leturmixolni vagy elotte le kell forrazni? Koszonom elore is a valaszodat! Szuper az oldal. 🙂
Szia Ági!
Itt csak elfelejtettem írni a beáztatást, javítottam is. Köszönöm a figyelmességed. 🙂 Természetesen ajánlott áztatni. Én egy éjszakára szoktam beáztatni a magokat. Diónál lehet talán egy picit több is, mivel nagyobb. A diót nem kell leforrázni, bőrével együtt turmixoljuk.
Sok sikert! 🙂
Szia Nóra!
Kérdésem az lenne, hogy az áztató vízzel turmixoljuk össze, vagy tiszta vizet öntök rá? Forró vízben áztatom?
Válaszodat köszönöm. Herti
Herti!
Az áztató vizet leöntjük róla, és tiszta vízzel turmixoljuk össze. Hideg vízben áztatjuk, nem kell forró. 🙂
Szia kedves Nóra!
Miért kell leönteni az áztató vizet? Nem vész el így egy-két értékes tápanyag?
Köszönöm a válaszodat! 🙂
Szia Réka!
Az enzimgátlók miatt szokták javasolni.